Beton komórkowy na zdrowie!

Ściany wewnętrzne - Beton komórkowy na zdrowie!

Radioaktywnie promieniuje prawie wszystko co nas otacza – gleba, woda, rośliny, a nawet przestrzeń kosmiczna. Promieniowanie jonizujące jest bowiem naturalnym składnikiem ekologicznym Ziemi. Zagrożenie stanowić może jednak promieniowanie gamma – działające na nasze ciało, a także promieniowanie alfa – mające wpływ na układ oddechowy. Źródłem niebezpiecznego promieniowania w naszym otoczeniu są m.in. pierwiastki znajdujące się w materiałach budowlanych. W pomieszczeniach budynków spędzamy większą część życia, dlatego decyzję o wyborze materiału, z którego zbudujemy dom warto podjąć z wyjątkową starannością.

Każdy materiał budowlany posiada swoją promieniotwórczość naturalną. Jak wynika z badań Instytutu Techniki Budowlanej – tradycyjna, czerwona cegła gliniana, powszechnie uważana za materiał bardzo zdrowy, posiada 5-krotnie większe stężenie pierwiastków promieniotwórczych, niż beton komórkowy, powstający na bazie piasku. Najmniejszą promieniotwórczością naturalną odznacza się bowiem drewno i właśnie piasek. Budując dom warto wybrać taki materiał, który jest naturalny i zdrowy, a przy tym ekonomiczny jeśli chodzi o koszty. Wszystkie te warunki spełnia najpopularniejszy materiał ścienny na polskim rynku – beton komórkowy.

Jak powstają bloczki SOLBET

Do produkcji betonu komórkowego SOLBET wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce mineralne występujące w przyrodzie: wapień, piasek i wodę. Dzięki temu współczynnik f1 mówiący o stopniu naturalnej radiacji tego materiału nie przekracza 0,15. To bardzo mało. Dla porównania – współczynnik najmniej promieniotwórczego piasku wynosi 0,07, zaś tak popularne cegły i ceramika promieniują aż do 5 razy mocniej, niż bloczki betonu komórkowego SOLBET. Do wapna, piasku i wody, dodaje się niewielką ilość cementu oraz spulchniacz w postaci proszku aluminiowego. Działa on niczym proszek do pieczenia. Powoduje, że masa rośnie, podobnie jak ciasto, a w jej strukturze pojawiają się tysiące pęcherzyków powietrza – dzięki temu właśnie beton komórkowy posiada niewielką masę, a przez to jest łatwy w stosowaniu. Wykrojone ze spulchnionej masy bloczki SOLBET są utwardzane pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, pod działaniem pary wodnej.

Beton komórkowy – dobry wybór

Właściwości naturalnych i bezpiecznych surowców używanych do produkcji betonu komórkowego gwarantują wysoką jakość tego materiału budowlanego. Może on być stosowany do wykonywania ścian zewnętrznych praktycznie w każdych warunkach klimatycznych. Badania betonu komórkowego na podatność występowania na nim pleśni i bakterii, przeprowadzone przy symulacji warunków niekorzystnego, wilgotnego klimatu tropikalnego, (tzn. w temp. od +25 do + 30°C oraz wilgotności powietrza od 95-98%) wykazały, że nawet w takich ekstremalnych warunkach beton komórkowy wykazuje całkowitą odporność na bakterie, pleśnie i grzyby. Warto także zauważyć, że ściana z betonu komórkowego ma mały opór dyfuzyjny, co przyczynia się do tworzenia korzystnego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Nowoczesna technologia, dzięki której bloczki SOLBET uzyskują porowatą strukturę, powoduje, że jest to materiał oddychający – podobnie jak nowoczesna odzież dla sportowców.

Fot. Solbet

Udostępnij ten wpis

Post Comment