Budma – targi dla fachowców

Targi - Budma – targi dla fachowców

 Odbywające się w tym roku od 22-go do 25-go stycznia w Poznaniu, siedemnaste już Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA  i towarzyszące im  Międzynarodowe Targi Maszyn, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ okazały się rekordowe pod wieloma względami.
Na tej największej i najważniejszej dla sektora budowlanego w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej imprezie targowej, na powierzchni 47 tys. metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentowało 1598 wystawców z 29 krajów. W ich bogatej i atrakcyjnej ofercie znalazło się aż 150 nowości rynkowych.

Rekordowa była też liczba zwiedzających, szacowana według obliczeń organizatorów na ponad 65 tysięcy osób, reprezentujących zarówno inwestorów biznesowych i indywidualnych, firmy projektowe i budowlane, fachowców wszystkich gałęzi budownictwa, no i oczywiście handlowców. Nie zabrakło też uczniów i pedagogów szkół budowlanych. Żałować należy jedynie, że termin targów zbiegł się z zimową sesją egzaminacyjną na większości wyższych uczelni technicznych w Polsce, uniemożliwiając tym samym odwiedzenie BUDMY 2008 szerszej grupie studentów i pracowników naukowych wydziałów architektury i budownictwa. Tym bardziej szkoda, bo w trakcie trwania targów odbyło się wiele interesujących, specjalistycznych wykładów i seminariów prowadzonych przez wybitnych fachowców branży budowlanej i projektowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się konferencje tematyczne w ramach Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa,  Targowych Spotkań z Architekturą i Dni Inżyniera Budownictwa.

Ważnym i godnym odnotowania wydarzeniem BUDMY 2008 było zaprezentowanie przez przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury propozycji zmian regulacji dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie, mających na celu jego przyspieszenie i racjonalizację.  Ministerstwo wyraziło też gotowość do podjęcia współdziałania z pracodawcami, w celu jak najszybszego opracowania skuteczniejszych i bardziej dostosowanych do obecnej sytuacji w polskim budownictwie przepisów, odnoszących się do rynku wyrobów budowlanych.

Prezentacje poszczególnych wystawców na BUDMIE 2008 zróżnicowane były zarówno ze względu na sposób przedstawienia własnej oferty rynkowej, formę architektoniczną i plastyczną stoisk, jak też ich wielkość.
Bardzo atrakcyjną i okazałą ekspozycję przygotowała Fabryka Ceramiki Budowlanej WACŁAW JOPEK.  Firma zaprezentowała się na miarę największego całkowicie polskiego producenta ceramiki budowlanej – podobnie zresztą, jak w poprzednich edycjach BUDMY. Powierzchnia tegorocznej ekspozycji zajmowała 385 m kw..
Siłami wybranych fachowców z 5-ciu zakładów FCB WACŁAW JOPEK, wspomaganych przez poznańską firmę budowlaną, powstał tam w ciągu niespełna czterech tygodni modelowy dom ekspozycyjny. Krótką relację z jego budowy i czasu targowego przedstawiają zamieszczone obok zdjęcia.
Celem budowy było pokazanie zwiedzającym, jak wykorzystując kompletną ceramikę budowlaną produkcji GRUPY JOPEK  można postawić swój własny, rodzinny dom. Skrupulatnie przygotowany przez zespół doświadczonych architektów projekt ekspozycji pozwolił na przybliżenie zwiedzającym nie tylko walorów oferowanych produktów, ale przede wszystkim pokazał wielorakie możliwości ich zastosowania praktycznego i co najważniejsze – końcowe tego efekty w naturalnej wielkości.

  1.   Różnorodność asortymentu zaprezentowanych ceramicznych, poryzowanych pustaków POROMUR daje budującym wiele wariantów wznoszenia murów niewymagających dodatkowego docieplenia materiałami termoizolacyjnymi, takimi jak np. styropian, czy wełna mineralna. Każda ze ścian zewnętrznych modelowego domu ekspozycyjnego prezentowała inny rodzaj muru bez docieplenia. W przypadku ścian warstwowych pokazano równocześnie przykłady kilku ciekawych kompozycji elewacji klinkierowych.
  2.   Równie atrakcyjnie prezentowało się wnętrze modelowego domu ekspozycyjnego. Jego centralnym i najważniejszym elementem – symbolizującym ciepło ogniska domowego – był wykonany z kształtek, płytek i rustykalnych klinkierów ołdrzychowskich okazały, buzujący ogniem płonących szczap kominek.                                                                                          Podobnie, na kilku innych przykładach pokazano, jak nieograniczone możliwości ukształtowania zarówno ścian zewnętrznych, jak też elementów wnętrza i małej architektury daje szeroka gama asortymentów produkowanych przez zakłady  FCB WACŁAW JOPEK. Zaprezentowane wyroby klinkierowe charakteryzują się nie tylko ciekawą i zróżnicowaną kolorystyką, ale także uniwersalnością, która pozwala na wykonanie różnych, nawet bardzo skomplikowanych detali architektonicznych, doskonale komponujących się z materiałami takimi jak tynk, szkło, drewno czy metal.   Wysokiej jakości tradycyjnie polskie ceramiczne dachówki karpiówki w kilku wykrojach, ułożone przykładowo w tzw. łuskę i koronkę na atrakcyjnie zaprojektowanych i solidnie wykonanych połaciach dachowych dopełniły efektowny obraz całości domu.
  3.   Modelowy dom ekspozycyjny GRUPY JOPEK przez cały czas trwania BUDMY 2008 cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podobał się nie tylko zwiedzającym. Uzyskał najwyższe uznanie jury konkursowego i statuetkę ACANTHUS AUREUS, przyznaną Fabryce Ceramiki Budowlanej WACŁAW JOPEK za uczestnictwo w Targach ze stoiskiem najbardziej sprzyjającym realizacji strategii marketingowej.
  4.   BUDMA 2008 zaowocowała nawiązaniem wielu nowych, atrakcyjnych kontaktów handlowych. Spora grupa osób planujących budowę własnego domu zapoznała się z najnowszą ofertą rynkową i skorzystała z porad specjalistów. Fachowcy mieli doskonałą okazję do wspólnej wymiany doświadczeń. Cztery dni targowe można więc uznać za pożyteczne i bardzo udane zarówno dla branży budowlanej, jak i budujących.
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców
Targi - Budma – targi dla fachowców

Marian Wojciech Łapa.
FCB WACŁAW JOPEK
Zdjęcia autor

Udostępnij ten wpis

Post Comment