Ciepłe domy w technologii ThermoBlock

Ściany zewnętrzne - Ciepłe domy w technologii ThermoBlock

Elementy ThermoBlock są lekkie i łatwe w transporcie

W Niemczech po wprowadzeniu zaostrzonej normy cieplnej ożywiły się prace nad technologiami umożliwiającymi budowę domów energooszczędnych. Duże osiągnięcia na tym polu ma dr Wolfgang Feist ? założyciel instytutu PassivHaus w Darmstadt. Pierwszy energooszczędny dom jego pomysłu zbudowano w Naumburgu koło Kassel. Wykorzystano tu technologię ThermoBlock firmy SCHWENK z Landsbergu. Podstawą tego systemu są prefabrykowane, wielkoformatowe elementy ze styroporu.
Prototypowy energooszczędny dom w Naumburgu jest podpiwniczony, ma dwie kondygnacje i poddasze. Składa się z czterech bliźniaczych segmentów, z których każdy ma 125 m2 powierzchni użytkowej. Dzięki trzydziestocentymetrowym elementom ThermoBlock i odpowiedniemu ociepleniu dachu uzyskano współczynnik ?k? = 0,13. Zastosowano tu również okna nowej konstrukcji ISOFACH o nieosiągalnym dotąd współczynniku ?k? = 0,7. Nowy jest także system wentylacyjny dostarczający ogrzane powietrze.

Ściany zewnętrzne - Ciepłe domy w technologii ThermoBlock

Budowa ściany w systemie ThermoBlock. Od zewnątrz: 30-centymetrowe elementy ocieplające ze styroporu, od wewnątrz na stropie piwnicy: termiczna warstwa oddzielająca z betonu komórkowego.
Ściany zewnętrzne - Ciepłe domy w technologii ThermoBlock

System na pióro i wpust + listwy łączące z drewna klejonego ze specjalnym mocowaniem gwarantują stabilność konstrukcji ocieplającej.
Ściany zewnętrzne - Ciepłe domy w technologii ThermoBlock

Bloczki wapienno-piaskowe na wewnętrzną warstwę ściany podawane są na miejsce montażu za pomocą specjalnego urządzenia.

Firma dostarcza nie tylko ThermoBloki o wymiarach 1,25 × 1,100 × 0,30 m na ocieplenie zewnętrzne, ale również całe komplety okien wraz z ościeżkami, kotwy, łączniki z drewna i styroporu oraz wszystkie inne detale mocujące. Możliwe jest przykrawanie na miejscu dostarczonych elementów do pożądanych wymiarów.
Budowa domu w systemie ThermoBlock po wylaniu ścian piwnic i stropu jest łatwa i szybka: 0,3 h/m2. Zaletą tej metody ?klockowej? jest również to, że architekt i konstruktor mogą ją zastosować praktycznie w każdym projekcie domu.

(mer)
Zdjęcia: SCHWENK Dämmtechnik

Udostępnij ten wpis

Post Comment