„Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa.” BRAAS dzieli się wiedzą

Tomasz Błaszczyński, „Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa.”
Tomasz Błaszczyński, „Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa.”

„Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa” to najnowsza publikacja nt. budowy jednego z najważniejszych elementów domu. To doskonałe kompendium wiedzy będące odpowiedzią na odczuwany przez branżę budowlaną, szczególnie dekarską, brak usystematyzowania wiedzy oraz norm prawnych. Wśród autorów znaleźli się eksperci BRAAS.

Publikacja pod redakcją prof. Tomasza Błaszczyńskiego z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej kompleksowo omawia wszystkie aspekty dotyczące projektowania i wykonawstwa dachu – od jego rodzajów, przez elementy konstrukcyjne, membrany, pokrycie oraz poszycie dachu po okna dachowe i kominy.

– Na rynku brakowało aktualnych publikacji na ten temat. Do tej pory każdy, kto chciał rozszerzyć swoją wiedzę, korzystał z publikacji z lat 80. Tymczasem wiele się zmieniło od tamtej pory. Poddasza są najczęściej użytkowe, w związku z czym dach ma inny rozkład temperatury. Zmianie ulega też wentylowanie dachu, a na rynku dostępne są nowoczesne materiały izolacyjne – tłumaczy jeden z inicjatorów i współautorów projektu Andrzej Trafas, wiceprezes ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. –Oprócz kwestii technicznych omówione są także normy prawne. Wielość i skomplikowanie przepisów to jeden z palących problemów dekarzy i inwestorów. Jedynym wyjściem jest usystematyzowanie i ustandaryzowanie wiedzy. „Dachy. Podstawy projektowania i wykonawstwa” to monografia, która pozwoli branży mówić jednym językiem – dodaje.

Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego Monier BRAAS
Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego Monier BRAAS

Do współpracy zaproszono najlepszych specjalistów, w tym eksperta BRAAS Marka Podeszwę, Koordynatora Działu Technicznego Monier BRAAS. – Zebranie wszystkich materiałów i wyczerpujący opis problematyki związanej z projektowaniem i budową dachu były nie lada wyzwaniem. Monografia powstawała od listopada 2013 roku. Efektem prac jest pozycja naukowa napisana przystępnym językiem, z której skorzystać może zarówno inżynier, dekarz, jak i inwestor – stwierdza Marek Podeszwa. Z kolei współautorem słownika pojęć dekarskich dołączonego do publikacji jest Przemysław Spych, Doradca Techniczny marki BRAAS.

 

Źródło: Monier Braas Sp. z o.o.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment