Innowacja wśród izolacji dachów płaskich – system PAROC Air

Dachy płaskie, spełniające jednocześnie funkcję stropu nad ostatnią kondygnacją oraz pokrycia dachowego, chronią budynek przed opadami atmosferycznymi, zbytnim nagrzaniem, utratą ciepła oraz uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z całorocznej eksploatacji. Z powyższych względów konstrukcje te powinny być dostatecznie wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone – prawidłowo wykonana warstwa izolacji zapobiega kondensacji pary wodnej, tłumi hałas oraz ma wpływ na pasywną ochronę przeciwpożarową budynku. W odpowiedzi na potrzeby coraz bardziej wymagających inwestorów, Paroc Polska prezentuje innowacyjny system wentylowanej izolacji dwuwarstwowej dachu płaskiego – PAROC Air.

System wentylowanej izolacji dwuwarstwowej dachu płaskiego – PAROC Air. Rys. Paroc
System wentylowanej izolacji dwuwarstwowej dachu płaskiego – PAROC Air. Rys. Paroc

Bezpieczny dach nad głową

Standardowy układ izolacji dachu płaskiego to system współpracujących ze sobą różnych wyrobów, które w czasie eksploatacji narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń środowiskowych, a także na uszkodzenia mechaniczne oraz zagrożenie pożarowe. Pełne zabezpieczenie połaci dachowej dachu płaskiego przed czynnikami zewnętrznymi osiąga się przede wszystkim poprzez zadbanie o prawidłowe rozmieszczenie spadków i odwodnień oraz wykonanie szczelnej warstwy wodoszczelnej i termoizolacyjnej z materiałów o dużej wytrzymałości. W tym celu pomóc mogą gotowe, innowacyjne rozwiązania, takie jak system wentylowanej izolacji dwuwarstwowej PAROC Air. W skład systemu wchodzą dwa rodzaje płyt z wełny kamiennej – PAROC ROS 30g i PAROC ROB 60, które nie tylko gwarantują wysoki poziom ochrony przed gorącem, mrozem, ogniem i hałasem, ale chronią też dach podczas prac remontowych i konserwatorskich.

System Paroc Air. Rys. Paroc
System Paroc Air. Rys. Paroc

Jak się bronić przed wilgocią?

Wilgoć, która może przenikać do wnętrza przegród nawet podczas niewielkich opadów deszczu i śniegu, jest jednym z największych wrogów stabilności i wytrzymałości konstrukcji dachowych. Nagromadzona wilgoć może dochodzić nawet do 10-20 mm/m(tzn. 10-20% objętości), w zależności od grubości izolacji. Stąd już niewielki krok do kosztownych napraw, nie mówiąc już o negatywnym wpływie, jaki na zdrowie użytkowników ma utrzymująca się w połaci dachowej wilgoć. Głównym zadaniem systemu PAROC Air jest osuszanie struktur górnej warstwy podłoża i zapobieganie szkodliwym następstwom gromadzenia się wilgoci. PAROC Air charakteryzuje się doskonałą przepuszczalnością pary wodnej, która z łatwością pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz powierzchni izolacji. Unikalna budowa systemu pozwala na osuszanie połaci dachu na poziomie 0,5 kg wody/m2 na dobę, co skutecznie eliminuje zagrożenie gromadzenia się wilgoci – także w fazie budowy. System można z powodzeniem montować nawet podczas typowych dla jesieni, niekorzystnych warunków atmosferycznych, co nie tylko przyspiesza przebieg prac, ale daje też pewność, że w przyszłości nie wystąpią problemy związane z nadmiarem wilgoci.

PAROC Air – dwie warstwy dla większego bezpieczeństwa

Płyta z wełny kamiennej PAROC ROS z systemem rowków. Fot. Paroc
Płyta z wełny kamiennej PAROC ROS z systemem rowków. Fot. Paroc

Idea systemu PAROC Air oparta jest na technologii dwuwarstwowej, gdzie pierwsza, spodnia warstwa pełni funkcję izolacji termicznej, zaś górna odpowiada za właściwości mechaniczne gotowego dachu płaskiego. W skład systemu PAROC Air wchodzą:

  • spodnia płyta PAROC ROS 30g z systemem rowków o głębokości 20 mm i szerokości 30 mm, umożliwiających natychmiastowy transport pary wodnej w kierunku wylotów. Dachowa płyta izolacyjna została opracowana tak, aby zapewnić trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla sztywnych, górnych warstw izolacji. Naprężenia ściskające przy 10% deformacji płyty PAROC ROS 30g wynoszą 30 kPa, dzięki czemu płyta może wytrzymać nawet 3000 kg/m2 ciężaru podczas montażu i użytkowania. Aby zapobiec wydeptywaniu powierzchni płyty, na czas montażu w miejscach intensywnego ruchu pieszego zaleca się utworzenie ścieżek transportowych z drewnianych desek.
  • PAROC ROB 60 – wierzchni arkusz z wełny mineralnej, utrzymująca temperaturę powietrza w rowkach na poziomie o 5°C większym od temperatury na zewnątrz. Arkusz został opracowany tak, aby zapewniać trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla większości typów płaskich pokryć dachowych, a także dla izolacji warstwy nośnej w miejscach remontów.
  • System rowków wentylacyjnych, odprowadzających nadmiar wilgoci do zainstalowanych kominków wentylacyjnych nad kanałami zbiorczymi.
PAROC ROB 60 – wierzchni arkusz z wełny mineralnej w systemie Paroc Air. Fot. Paroc
PAROC ROB 60 – wierzchni arkusz z wełny mineralnej w systemie Paroc Air. Fot. Paroc
Właściwości techniczne:
PAROC ROS 30g

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,036 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1
Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m²
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m²

Wytrzymałość na obciążenia punktowe PL(5): 250 N
Klasa tolerancji grubości: T5
Szerokość: 1200 mm
Długość: 1800 mm
Grubość: 80-180 mm

PAROC ROB 60

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,038 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A1
Opór dyfuzyjny pary wodnej MU, µ: 1
Współczynnik przepuszczalności powietrza, ℓ: 15 x 10-6
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m²
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m²

Wytrzymałość na obciążenia punktowe PL(5): 600 N
Klasa tolerancji grubości: T5
Szerokość: 1200 mm
Długość: 1800 mm
Grubość: 20-30 mm

Udostępnij ten wpis

Post Comment