Izolacja ścian termoizolacyjnymi płytami EcoTherm

Omawiając temat termoizolacji  budynków energooszczędnych nie sposób pominąć najlepszego materiału termoizolacyjnego, jakim jest PIR. Izolacyjne płyty EcoTherm możemy stosować do ocieplania zarówno dachów, posadzek jak i ścian dwu- i trójwarstwowych.

Termoizolacje - Izolacja  ścian termoizolacyjnymi  płytami EcoTherm
Termoizolacje - Izolacja  ścian termoizolacyjnymi  płytami EcoTherm

Najlepszym rozwiązaniem do termoizolacji ścian dwuwarstwowych jest płyta EcoTherm MG (sztywna pianka PIR w obustronnej okładzinie z mineralnego włókna szklanego). Przy murach trójwarstwowych, najlepszą izolację zapewnia płyta EcoTherm XR–S (sztywna pianka PIR w obustronnej okładzinie z papieru kraft pokrytego aluminium, wyposażona w zamek na wszystkich krawędziach). Odpowiedni dobór materiału termoizolacyjnego do izolacji ścian to zabezpieczenie budynku do końca jego egzystencji – raz wbudowany materiał nie podlega późniejszej wymianie, a decyduje o wydatkach jakie ponosimy w przyszłości. Dobór odpowiedniej termoizolacji pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu, pozwala na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku, co w czasach stale rosnących cen jest argumentem niebagatelnym.

Termoizolacje - Izolacja  ścian termoizolacyjnymi  płytami EcoTherm

Płyta EcoTherm XR–S do termoizolacji murów trójwarstwowych to maksymalne wykorzystanie przestrzeni w murze. Sztywność płyty eliminuje zjawisko zwieszania się termoizolacji (spotykane przy miękkich materiałach izolacyjnych), a stabilność wymiarów gwarantuje szczelność przez cały okres eksploatacji budynku. W tym roku na rynek polski wprowadzony zostanie również system ocieplania metodą lekką mokrą z płytami EcoTherm MG w okładzinie z włókna mineralnego. Płyta ta również posiada zamek, a ponadto posiada powierzchnię umożliwiającą pokrywanie klejem. Warto wspomnieć, że taka płyta o grubości 12 cm zastępuje prawie 20 cm wełny czy styropianu (gdzie przy takiej dużej grubości ocieplenia może dochodzić do pękania tynku). W obu tych systemach opór dyfuzyjny płyt zbliżony jest do styropianu zapewniając wystarczającą absorbcję. Warto przy tym podkreślić, że dyfuzja ta stanowić może maksymalnie 1-3% całej wymiany powietrza, tak więc przeceniane oddychanie ścian nie zastąpi sprawnej wentylacji budynku.

Ze względu na mającą wejść w życie nową europejską klasyfikację energetyczną budynków, system termoizolacji z zastosowaniem PIR staje się coraz popularniejszy również w Polsce. Wydajna termoizolacja stanie się nie tylko problemem obecnych użytkowników, ale i czynnikiem mającym duży wpływ na wartość nieruchomości. Klasyfikacja energetyczna opatrzona będzie dokumentem, bez którego sprzedaż czy wynajem budynku będzie po prostu  niemożliwy.

 

Publikacja: 27.08.2008

Udostępnij ten wpis

Post Comment