Sufity podwieszone – czynniki decydujące o ich trwałości i łatwej eksploatacji w budynku

Akustyka - Sufity podwieszone - czynniki  decydujące o ich trwałości i łatwej  eksploatacji w budynku

Dla większości służb technicznych oraz zarządców obiektów sufit podwieszony stanowi dodatkowe utrudnienie w dostępie do przestrzeni pod-stropowej, w której umieszczona jest większość instalacji technicznych budynku. Monterzy instalacji lub ich serwisanci najchętniej pozbyliby się tego elementu, który ich zdaniem stwarza jedynie kłopoty. Sytuacja taka spowodowana jest najczęściej złym doborem rodzaju i sposobu montażu sufitu podwieszonego, a niestety w wielu przypadkach także nieumiejętnym i nieostrożnym obchodzeniem się z sufitem podwieszonym. Aby ułatwić dostęp do przestrzeni między-stropowej i uczynić czynności serwisowe prostymi oraz bezproblemowymi sufity podwieszone, a głownie chodzi o płyty wypełniające produkowane przez naszą firmę oferują podwyższone walory eksploatacyjne. Opracowana przez Rockfon i wdrożona do realizacji technologia produkcji płyt pozwala dostarczyć naszym Klientom płyty o parametrach gwarantujących długi okres eksploatacyjny.

Akustyka - Sufity podwieszone - czynniki  decydujące o ich trwałości i łatwej  eksploatacji w budynku

Wzmocnione krawędzie boczne – kruchość, obłupywanie się, rozwarstwianie, pękanie krawędzi bocznych płyt sufitów podwieszonych to główne przyczyny konieczności ich wymiany. Często w wyniku nie dość mocnych krawędzi płyty sufitowe ulegają zniszczeniu już w trakcie montażu. Zdarza się także, iż mimo pakowania płyt w tekturowe kartony krawędzie płyt są uszkodzone zanim dotrą na plac budowy. Trwałe krawędzie gwarantują dłuższą eksploatację i pozwalają na zminimalizowanie uszkodzeń podczas wyjmowania i wkładania płyt w celu dokonania czynności serwisowych w przestrzeni między-stropowej. Z tego też względu wszystkie wyroby Rockfon mają wzmocnione i malowane krawędzie, a technologia malowania krawędzi sprawia, iż są one mocne i wytrzymałe. W związku z wprowadzeniem certyfikacji CE, grupa Rockfon zdecydowała się także standaryzować nazwy krawędzi zgodnie z propozycjami zawartymi w Normie EN-13964. Standaryzowanie ma na celu zlikwidowanie niezgodności wytycznych tej Normy z nazwami używanymi w codziennych kontaktach handlowych.

Kolejnym problemem, który może przysporzyć trudności, a w realiach eksploatacji budynku przysparza problemów to sztywność i twardość płyt wypełniających. Twarda i sztywna płyta to pokusa nie do odparcia dla montażystów, aby dodatkowe instalacje takie jak oświetlenie czy głośniki montować bezpośrednio w płycie.  Tym samym, ich ciężar dodatkowych instalacji przenoszony jest przez płytę co w połączeniu z niską odpornością na wilgotność względną to może prowadzić do powstawania szpar pomiędzy konstrukcją nośną a płytami, którymi odbywa się dodatkowa a niechciana wymiana powietrza. Efekt – jakże często spotykane „łódeczkowania” płyt i osiadanie kurzu i brudu w szparach pomiędzy płytami a konstrukcją nośną.

Akustyka - Sufity podwieszone - czynniki  decydujące o ich trwałości i łatwej  eksploatacji w budynku

Tym samym kosztem drobnych oszczędności podczas montażu użytkownik obiektu otrzymuje rozwiązanie, które w końcowym efekcie przynosi jedynie same trudności. Twarda płyta jest ciężka i kłopotliwa w transporcie nie wspominając o jej podatności na uszkodzenia. Dodatkowym problemem staje się również precyzyjne docinanie płyt do żądanych kształtów oraz wycinanie otworów. Produkty Rockfon cechują się niską masą od 1,8 kg/m2 do ok. 3,5 kg/m2, pełną stabilnością i niezmiennością wymiarową w warunkach do 100% wilgotności względnej. Dodatkowo stosowanie nieorganicznych materiałów nie pozwala na powstawanie wykwitów grzybów, pleśni i rozwój mikro-organizmów w przypadku zalania płyt. Płyty Rockfon są miękkie i elastyczne, dają się łatwo docinać za pomocą ostrego noża, a wycięcie precyzyjnych kształtów nie stanowi żadnego problemu.

Często pomijanym aspektem eksploatacji jest konieczność bezbłędnej identyfikacji zastosowanych płyt. W przypadku rewitalizacji obiektu lub konieczności wymiany części płyt sufitów podwieszonych kilka lat po oddaniu budynku do eksploatacji dotarcie do konkretnych nazw handlowych lub numerów artykułów może być problematyczne. Często dokumentacja powykonawcza z biegiem lat staje się niekompletna, a zdarza się również, iż stosowane w trackie budowy materiały nie są identyczne z wyszczególnionymi w dokumentacji. Wprowadzona przez Rockfon technologia umożliwia pełną i jednoznaczną identyfikację płyt na podstawie numeru drukowanego na każdej płycie na jej tylnej powierzchni. Numer ten jest niepowtarzalny, a oprócz nazwy i rodzaju płyty pozwala również na zidentyfikowanie partii produkcyjnej oraz dokładanego czasu produkcji. W celu ułatwienia montażu zaznaczony jest także właściwy kierunek układania płyt oznaczony strzałką. Wszystko to w połączeniu z odpowiednim znakowaniem opakowań pozwala na szybka identyfikację zainstalowanych płyt. W naszym przypadku etykieta produktu zawiera wszelkie informacje o produkcie, jego producencie, cechach materiałowych i właściwościach – oczywiście dla wygody użytkowników wszelkie informacje podawane są w języku polskim oraz angielskim. Umieszczone piktogramy pozwalającymi na łatwe i sprawne rozróżnienie materiału. Nowe etykiety płyt sufitowych Rockfon zostały zaprojektowane tak, aby wszystkie ważne informacje o produkcie, jak też niezbędne informacje związane ze znakiem CE były przedstawione w sposób uporządkowany, czytelny i niebudzący żadnych wątpliwości.

Akustyka - Sufity podwieszone - czynniki  decydujące o ich trwałości i łatwej  eksploatacji w budynku

Czynnikiem, który często decyduje o sprawności wymiany uszkodzonych płyt jest także ich dostępność i czas dostawy. Wymiana kilku płyt może wiązać się nawet z kilkutygodniowym oczekiwaniem. Konieczność eksploatowania uszkodzonych sufitów podwieszonych może być dla wielu użytkowników niekomfortowa, a w przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych wręcz niemożliwa. Gwarancja szybkiego zidentyfikowania płyt, a także późniejsza szybka dostawa nowych to cechy nie mniej ważne od wyżej wymienionych. Dzięki otwarciu najnowocześniejszej w Europie linii do produkcji płyt sufitowych z wełny skalnej w zakładzie produkcyjnym firmy Rockwool w Cigacicach koło Zielonej Góry możemy naszym wszystkim Klientom zaoferować produkt o najwyższych parametrach bez zbędnego oczekiwania wprost z magazynu. Bliskość zakładu produkcyjnego pozwala nam na szybsze reagowanie na potrzeby naszych Klientów i dostarczanie materiałów wprost na plac budowy. Nie bez znaczenia jest również fakt iż nowa linia produkcyjna pozwoliła nam na opracowanie produktów nisko budżetowych. Dotychczas płyty miękkie kojarzyły się z najwyższymi parametrami przy jednocześnie relatywnie wysokiej cenie w porównaniu z innymi wyrobami. Teraz przyszedł czas, aby wszyscy mogli korzystać z najlepszych parametrów płyt sufitowych jednocześnie trzymając się ustalonego budżetu.

Stosowana do budowy rdzenia naszych płyt wełna mineralna Rockwool pozwala na produkowanie wyrobów o szerokiej gamie właściwości technicznych. Możemy także niemal dowolne kształtować wymiary oraz rodzaje krawędzi bocznych płyt. Mino, iż w dalszym ciągu większość produkcji stanowią płyty o wymiarach modularnych 600x600mm z zadowoleniem odnotowujemy fakt ciągłego wzrostu zapotrzebowania na płyty o innych wymiarach. Coraz częściej są to wymiary nawet do 2400×600 stosowane najczęściej w korytarzach. Mnogość dostępnych krawędzi bocznych pozwala naszym Klientom na wybór pomiędzy ogólnie znanymi krawędziami prostym lub delikatnie podciętymi a także krawędziami płyt, które pozwalają na montaż płyt od dołu (oszczędzając przestrzeń między-stropową lub pozwalając na montaż sufitu podwieszonego znacznie wyżej) a także rozwiązań, które pozwalają ukryć konstrukcję nośną (ruszt) przy zapewnieniu pełnej demontowalności płyt.

Akustyka - Sufity podwieszone - czynniki  decydujące o ich trwałości i łatwej  eksploatacji w budynku

Oprócz parametrów, które wprost wpływają na łatwość obsługi i wygodę użytkowania nie mniej ważnymi są parametry techniczne, które decydują o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania.

Zgodność z normą EN 13964 – Norma ta obowiązuje na terenie Unii Europejskiej od dnia 01 lipca 2007 roku i jest jedyną opisująca parametry, sposób badania, sposób znakowania dla modularnych sufitów podwieszonych. Norma ta określa wiele cech i własności produktów, które muszą bądź mogą być podawane na etykiecie i w dokumentacji produktów. Mając na uwadze dostarczenie Klientom jak najpełniejszej informacji grupa Rockfon zdecydowała się na podawanie dla każdego z naszych produktów wielu parametrów zgodnie z oznaczeniem CE. Poniżej prezentujemy naszym zadaniem najważniejsze z nich. Co ważne informacje te mają charakter wiążący. Wszystkie parametry, które prezentowane są na etykiecie produktu są potwierdzane przez Rockfon w wydawanej Deklaracji Zgodności CE – jest to potwierdzenie, iż wszystkie dostarczone wyroby są zgodne z wymaganiami normy EN 13964, a prezentowane parametry są spełnione dla każdej płyty z danego asortymentu.

Pochłanianie (absorpcja) dźwięku – wyrażana wartością pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięków w (alpha w). Parametr ten może przyjmować wartości z przedziału od 0,00 do 1,00 gdzie 0,00 oznacza brak jakichkolwiek wartości chłonnych do 1,00 oznaczającym całkowite chłonięcie padającej energii dźwiękowej. Należy pamiętać, iż wybór produktu ze względu na ten parametr nie powinien być automatyczny. Wyboru należy dokonać w sposób rozważny najlepiej po konsultacji z akustykami.
Dla płyt SONAR, przy 200mm podwieszeniu, wskaźnik pochłaniania dźwięku w wynosi  1,00 – klasa A pochłaniania dźwięku, i jest liczony zgodnie z EN ISO 11654.

Akustyka - Sufity podwieszone - czynniki  decydujące o ich trwałości i łatwej  eksploatacji w budynku

Reakcja na ogień tzw. Euroklasa – wyrażana przez wartość literową i ew. wartościami dodatkowymi charakteryzującymi wydzielanie dymu i płonących kropel. Ta cecha materiału odpowiada za bezpieczeństwo pożarowe. Określa reakcję materiału na działanie ognia oraz udział materiału w jego rozprzestrzenianiu. W przypadku tego parametru im wyższa klasa tym wyższe bezpieczeństwo pożarowe. Najwyższą klasą jest A1 dalej A2, A3, B, C do F.
Płyty Rockfon, z nielicznymi wyjątkami, sklasyfikowane są w najwyższej – najbezpieczniejszej Euroklasie A1, zgodnie z EN 13501-1.

Współczynnik przewodzenia ciepła – przewodność cieplna jest deklarowana w przypadkach, gdy własności płyt sufitowych mogą przyczynić się do znacznej poprawy izolacyjności cieplnej całego budynku. Współczynnik przewodzenia ciepła dla płyt Rockfon o grubości większej lub równej 30mm został zbadany zgodnie z normą EN 12667 i wynosi D=0,037 W/mK.

Emisja formaldehydów – istnieją dwie klasy El i E2. Produkt może być zakwalifikowany do klasy E1 jeśli w każdym momencie wydziela mniej niż 0,124 mg formaldehydów na 1 m3 powietrza, zmierzone zgodnie z EN-717-1. Wszystkie produkty Rockfon z zapasem mieszczą się poniżej tego progu i w związku z tym są sklasyfikowane w klasie E1 – najlepszej z możliwych.

Wytrzymałość na zginanie parametr ten jest miara odkształcenia paneli sufitowych przy zachowaniu pewnych warunków wilgotności oraz temperatury i obejmuje ugięcie, odporność na wilgoć oraz obciążenie.
Wytrzymałość na zginanie sufitów podwieszanych Rockfon jest badana zgodnie z EN 13964.

Zgodnie z oznaczeniem CE, wszystkie wartości podane na etykietach płyt Rockfon zostały sprawdzone w obszernym programie Wstępnego Badania Typu, prowadzonym przez renomowane laboratoria zgodnie z EN-13964, a nasze zakłady produkcyjne przeszły audyt Organu Certyfikacyjnego – BCCA. Ponadto Dział Kontroli Produkcji ciągle nadzoruje, aby nasi Klienci zawsze otrzymywali produkty zgodne ze standardami zadeklarowanymi na etykietach CE.

Michał Dylewski
Fot.  Rockfon

Udostępnij ten wpis

Post Comment