ATLAS otworzył na Białorusi nową fabrykę

Nowa fabryka Grupy ATLAS w Grodnie, Białoruś. Fot. D. Kulesza
Nowa fabryka Grupy ATLAS w Grodnie, na Białorusi. Fot. D. Kulesza

20 listopada ATLAS otworzył w Grodnie nowy zakład, który w ciągu doby będzie mógł wyprodukować 40 tys. m2 papy. Inwestycję zrealizowano w ramach należącej do Grupy ATLAS spółki Taifun. Fabryka, dzięki nowoczesnej technologii i wysokiej wydajności, wzmocni ugruntowaną pozycję białoruskiego Taifuna jako lidera chemii budowlanej, opartą do tej pory o segment wyrobów cementowych, także o materiały bitumiczne.

Budowa zakładu produkującego papy rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku, a po 19 miesiącach nowa fabryka została oddana do użytku. Sercem grodzieńskiego zakładu jest hala o powierzchni 4 tys. m2, w której zainstalowano nowoczesną i wysoce zautomatyzowaną linię produkcyjną o długości niemal 80 metrów. Inwestycja jest bezpośrednim efektem synergii dotychczasowego doświadczenia technologicznego i produkcyjnego z zakładów wyrobów bitumicznych: Izolmat w Gdańsku oraz Nexler w Jaśle, wchodzących obecnie w skład gdyńskiej spółki Izohan, eksperta w dziedzinie tzw. „czarnej chemii” należącej do Grupy ATLAS. Inwestycja kosztowała ponad 20 mln zł.

– Inwestycja w zakład produkcji pap w Grodnie, to konsekwencja przyjętej przez nas strategii rozwoju Grupy ATLAS, w tym także rozwoju naszych grupowych partnerów. Przyjmujemy do niej podmioty, by wspólnie z nimi rozwijać biznes na rodzimych rynkach, tworzyć przewagi konkurencyjne, a tym samym oferować naszym klientom jak najszersze portfolio produktów. Taifun, który może teraz rozwinąć skrzydła w zupełnie nowej dziedzinie asortymentowej, stanowi najlepszy tego przykład – mówi dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu Grupy ATLAS.

Otwarcie nowej fabryki Grupy ATLAS. Białoruś, Grodno. Fot. Dariusz Kulesza
Otwarcie nowej fabryki Grupy ATLAS. Białoruś, Grodno. Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza

– Działania inwestycyjne na rynku białoruskim są oparte przede wszystkim na zamówieniach publicznych. Głównym inwestorem jest zatem budżet państwowy, który na chwilę obecną, jak wiadomo, nie jest w najlepszej kondycji. Traktujemy to jednak jako wyzwanie, bo na Białorusi z pewnością jest ogromne zapotrzebowanie na produkty bitumiczne, a rosnąca świadomość jakościowa wśród wszystkich grup klientów, którą wspieramy organizując stosowne szkolenia, również nam sprzyja – dodaje Andrzej Dobrowolski, Dyrektor Handlowy Taifun sp. z o.o.

Firma ATLAS wykupiła w 2009 r. większościowy pakiet udziałów w spółce Taifun. W ramach rozwijania kompetencji i budowania pozycji rynkowej białoruskiego partnera, w 2011 r. Grupa ATLAS uruchomiła w Grodnie nowy zakład produkujący suche mieszanki – najnowocześniejszy na Białorusi i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Z kolei w 2014 r.  ukończono budowę instalacji do produkcji perlitu ekspandowanego oraz zainstalowano linię do produkcji farb i tynków dyspersyjnych. Taifun jest producentem dwóch wiodących marek na Białorusi: LUX i TAIFUN MASTER, tworzących portfolio 50 różnego rodzaju zapraw budowlanych.

Fot. Dariusz Kulesza
Fot. Dariusz Kulesza

– Posiadając na białoruskim rynku niekwestionowaną pozycję lidera w produkcji opartej na cemencie, korzystając zarówno z  technologicznych, jak i ludzkich zasobów Grupy, Taifun będzie dążył do zajęcia czołowego miejsca, także w zakresie produkcji wyrobów opartych o surowiec bitumiczny – dodaje na koniec Prezes Siodmok.

 

Źródło: Atlas

Udostępnij ten wpis

Post Comment