Nowa ustawa promująca energię odnawialną w Polsce – rozpoczęła się faza implementacji

Od blisko 20 lat techniki solarne dynamicznie rozwijają się na całym świecie, głównie w krajach, które rozumieją znaczenie i potencjał sektora energii słonecznej. Polska powinna znaleźć się wśród nich. Uchwalona w lutym 2015 r. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii stwarza różnorodne możliwości rozwoju rynku energii słonecznej w Polsce. Dzięki prosumenckiej części ustawy oraz programom NFOŚiGW powoli tworzy się polski rynek fotowoltaiki. Systemy prosumenckie łączą w sobie wiele zalet, m.in. promowanie inicjatyw obywatelskich oraz tworzenie miejsc pracy, nie tylko w sektorze fotowoltaiki, ale również w branżach optoelektroniki i mikroelektroniki, informatyki i telekomunikacji. Sprzyja to także zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Fot. Pro Solare - www.prosolare.eu
Fot. Pro Solare – www.prosolare.eu

Od 1 stycznia 2016 r. operatorzy turbin wiatrowych, elektrowni wodnych oraz instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 3 kW, otrzymają taryfę gwarantowaną w wysokości maksymalnie 0,75 PLN/ kWh (ok. 0,18 EUR / kWh). Stawki dla systemów energetycznych o mocy od 3 do 10 kW wyniosą maksymalnie 0,65 PLN/kWh (około 0,16/kWh EUR). Taryfy dla bioelektrowni uzależnione będą od rodzaju surowca: biogazownie rolnicze otrzymają taryfę w wysokości 0,7 PLN/kWh (około 0,17 EUR/kWh), te pozyskujące biogaz z surowców pochodzących ze składowisk odpadów 0,55 PLN/kWh (około 0,13 EUR/kWh), a pozyskujące biogaz z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków – 0,45 PLN/kWh (około 0,11 EUR/kWh). Taryfy gwarantowane będą obowiązywać przez 15 lat, przynajmniej do 2035 roku.

Farma wiatrowa. Fot. www.pro-futuro.eu
Farma wiatrowa. Fot. www.pro-futuro.eu

Zatwierdzenie taryf gwarantowanych stanowi zmianę w polskiej polityce energetycznej. Całkowita moc systemów objętych wsparciem jest jednak ograniczona do 800 MW. Mimo tego szacuje się, że ze względu na jednostkowy limit wynoszący 10 kW oraz korzystne warunki dla instalacji o mocy mniejszej niż 3 kW, co najmniej 200 000 polskich prosumentów zainstaluje je dzięki nowej ustawie. Pozwoliłoby to tzw. energii obywatelskiej stać się zjawiskiem masowym, co udało się do tej pory w innych krajach. Ponadto mogłoby to doprowadzić do zmiany priorytetów w polskiej polityce energetycznej.

Regulacje dotyczące mikrosystemów wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2016 r. Pozostały czas należy wykorzystać na uporządkowanie administracyjnych, technicznych, podatkowych i innych niezbędnych przepisów. Aby uniknąć negatywnego postrzegania fotowoltaiki, konieczne jest zapewnienie prawidłowej instalacji systemów PV z użyciem komponentów wysokiej jakości.


Zobacz: Elektrownie wiatrowe – ekologiczna energia na www.pro-futuro.eu
Zobacz:  Panele fotowoltaiczne oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie energii elektrycznej – www.prosolare.eu

 

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki
Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki

5-ta Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce jest częścią tej fazy przygotowań. Odbędzie się ona 24 września 2015 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI w ramach Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland (22. – 24.09.2015). Współorganizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, które jest także partnerem merytorycznym targów.

 

RENWA15-750x100-PL

 

Tematami konferencji będą wyżej wspomniane problemy występujące na różnych etapach procesu inwestycyjnego systemów fotowoltaicznych, protokół odbioru końcowego wynikający z normy IEC 62446 czy też wprowadzenie znaku jakości dla firm instalacyjnych. – Zachęcamy uczestników do czynnego udziału w tworzeniu i promowaniu dobrych praktyk związanych z instalacją systemów PV – mówi Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, Dr Stanisław M. Pietruszko.

Fotowoltaika będzie najważniejszym tematem zbliżających się targów, od 2012 RENEXPO Poland to miejsce spotkania branży PV w Polsce. Swój udział w targach potwierdziły już takie firmy z branży PV jak:
Selfa GE S. A, CORAB Sp. z o.o., Fronius International GmbH, JA Solar GmbH, Renusol GmbH, Solar-Log Solare-Datensysteme, Jinko Solar GmbH, IBC SOLAR s. r. o. , BRUK-BET Sp. z o.o., Coral W.Perkowski J.Perkowski Sp.j., Remor S. A., Frankensolar Eastern Europe s.r.o., FreeVolt Sp. z o.o., Jean Mueller Polska Sp. z o.o.
Każdy, kto profesjonalnie zajmuje się fotowoltaiką powinien pojawić się na tych targach – mówi Project Manager RENEXPO® Poland Małgorzata Bartkowski.

Więcej informacji na: www.renexpo-warsaw.com

 

Kontakt:

Małgorzata Bartkowski, Project Manager RENEXPO® Poland
REECO Poland Sp. z o.o,
ul. Bartycka 22B/21A, 00-716 Warszawa
Tel: +48 (0)22-266-0216, Fax: +48 (0)22-379-78-60
E-Mail: bartkowski@reeco.eu


Przeczytaj również: Dotacje na odnawialne źródła energii – program Prosument po zmianach
Zobacz: Dofinansowania dla systemów fotowoltaicznych: Pro Solare pomaga w pozyskiwaniu dotacji na budowę systemów fotowoltaicznych

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment