Hybrydowy dom pokazowy w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort, wybudowany w Gdańsku. Fot. Saint-Gobain
Domy samodzielnie zapewniające sobie energię elektryczną wydawały się do niedawna być wymysłem pisarzy fantasy, a budownictwo energooszczędne kojarzone było z modnym trendem dla prestiżowych inwestycji oraz z dużymi nakładami finansowymi. Dzisiaj takie rozwiązania stają się standardem i stylem życia, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania, komfort ciszy i bezpieczeństwa, a przede wszystkim niższe czy nawet zerowe rachunki za energię i ogrzewanie to zalety domów niskoenergetycznych.
Pierwszy dom hybrydowy zasilany energią odnawialną, zrealizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort, wybudowany został w Gdańsku, w dzielnicy Osowa. Przy jego budowie, która trwała około 11 miesięcy, wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne. Koszty utrzymania takiego domu mogą być niższe nawet o 40%, w porównaniu do budynków standardowych.
– Jestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości, to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.
Uroczyste otwarcie domu pokazowego w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort. Fot. Saint-Gobain
Do budowy domu hybrydowego zostały wykorzystane najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: ISOVER, Weber, Rigips, PAM, Glassolutions oraz Ecophon. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza: – Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki WEBER. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m²K . Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki ISOVER, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m²K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m²K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji ISOVER, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON. Systemy Rigips i ECOPHON ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku – mówi Grzegorz Ogierman, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.
W gdańskim domu hybrydowym zastosowano również najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii czy wręcz produkujące energię, jak pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Zamontowano tu – jak w każdym domu niskoenergetycznym – system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Źródłem ciepła w domu jest ciepło energii zawartej w gruncie, pobieranej i przetwarzanej przez pompę ciepła, przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Woda użytkowa jest podgrzewana przez system kolektorów słonecznych, zlokalizowanych na dachu. Panele fotowoltaiczne przetwarzają odzyskaną energię słoneczną na prąd, który służy do zasilania małych urządzeń w gospodarstwie domowym. Ścieki bytowe odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane są od wody, a woda podczyszczana. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, wykorzystywanej przy pracach w ogrodzie.
Inwestycja została zrealizowana przez firmę Domy Hybrydowe we współpracy z Grupą Saint-Gobain.
Budowa takiego domu jest średnio o 10-20 procent droższa niż tradycyjnych, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do ich budowy mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 zł.
Normy przyjęte w projekcie Saint-Gobain Multi-Comfort spełniają wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Inwestorzy, którzy wybiorą rozwiązanie Multi-Comfort mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł.
Poddasze pokazowego domu Saint-Gobain Multi-Comfort. Fot. Saint-Gobain
Wnętrze pokazowego domu hybrydowego w Gdańsku. Fot. Saint-Gobain
Agnieszka Maciąg, ambasadorka programu Multi-Comfort. Fot. Saint-Gobin