Budujemy dom pasywny

Wzorcowy dom pasywny powstaje w Smolcu pod Wrocławiem. Jego koncepcję stworzyło i budowy podjęło się znane Biuro Projektowe, wyspecjalizowane w projektowaniu energooszczędnych budynków jednorodzinnych, Lipińscy Domy z Wrocławia. Partnerami przedsięwzięcia są między innymi: firma BASF, wiodący koncern chemiczny oraz Termo Organika, producent styropianu.
Oddanie obiektu do użytku przewidywane jest na połowę stycznia. Dom według autorskiego projektu Lipińskich będzie pierwszym w Polsce, który spełni surowe kryteria domu pasywnego i otrzyma niezbędne certyfikaty niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych.
? Dom pasywny musi mieć bardzo grubą i szczelną, ponad trzydziestocentymetrową warstwę dobrej izolacji ? wyjaśnia architekt dr Miłosz Lipiński. ? Po drugie system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie ? budynek pasywny ma okna wykonane w najnowszej technologii, które pozwalają na przenikanie ciepła z promieni słonecznych do wnętrza domu i nie pozwalają mu uciec na zewnątrz.

Czym jest dom pasywny?
Według przyjętych w Europie zasad, o budynku pasywnym można mówić, kiedy jego roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza 15 kWh/m2a i nie wiąże się z dodatkowym wzrostem zużycia energii na inne cele (np. energia elektryczna). Ponadto całkowita ilość zużywanej energii w budynku pasywnym nie może być większa niż 120 kWh/m2a (ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, urządzenia elektryczne, oświetlenie). Dodatkowe zapotrzebowanie na energię może być pokryte przez energię odnawialną.
Spełniający te warunki dom powstający w Smolcu będzie zużywał jedynie jedną siódmą energii wykorzystywanej w nowym budynku ?nie pasywnym?.

Ważna izolacja
Do ocieplenia budynku biuro projektowe wybrało unikalny srebrnoszary styropian Platinum Plus Termo Organiki. To obecnie najcieplejszy styropian na rynku. Srebrnoszare płyty uszlachetnione są kompozycją grafitu, który poprawia ich właściwości izolacyjne. Styropian ten produkowany jest na bazie innowacyjnego surowca NEOPOR® firmy BASF.
Współczynnik przewodzenia ciepła jest rekordowy ? ?D=0,031 W/(m?K).

Nowe kierunki
Architekci zadbali również o to, by dom zbudowany według ich projektu nie tylko spełniał wysokie standardy budownictwa pasywnego, ale był także ładny i funkcjonalny. ? Dzięki prostej, zrozumiałej bryle, odwołującej się do archetypu domu, idealnie rozplanowanej funkcji, stosowaniu najlepszych obecnie dostępnych materiałów izolacyjnych i perfekcyjnemu wykonaniu ? tworzymy nowoczesny dom niskoenergetyczny ? mówi architekt dr Ludwika Juchniewicz-Lipińska.
? Chcemy wytyczać nowe kierunki i sposoby myślenia inwestorów o własnym domu, a producentom umożliwić wdrażanie odpowiednich, innowacyjnych technologii. Tak dzieje się w krajach Europy Zachodniej już teraz, tak może być i w Polsce.

WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY numer 1/2007

Udostępnij ten wpis

Post Comment