Jak przeciwdziałać nadmiernej wilgoci w domu

Skuteczny system hydroizolacji oraz zastosowanie odpowiednich silikonów sanitarnych zapewnią nam ochronę przeciwwilgociową i wysoki standard higieniczny w łazience lub kuchni. Niestety, niepokojące ciemne plamy pleśni mogą pojawić się w innych pomieszczeniach w naszym domu, np. w salonie lub sypialni.

Wysoka wilgotność powietrza w połączeniu z temperaturą pokojową sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Problem nasila się w sezonie zimowym, kiedy pomieszczenia, w których na co dzień przebywamy, nie są dostatecznie wentylowane. Czarne lub zielonkawe wykwity na ścianach czy suficie są wyjątkowo nieestetyczne, przede wszystkim jednak zagrażają naszemu zdrowiu: osłabiają odporność, powodują m.in. bóle głowy, alergie, choroby skóry oraz układu oddechowego. Jeżeli pleśń atakuje ściany wokół okien – przyczyną jej powstania może być niewłaściwy montaż stolarki okiennej.

Styki okna ze ścianą są szczególnie narażone na utratę ciepła i zawilgocenie. Kiedy wilgoć wnika do pianki, która została zastosowana do montażu i uszczelnienia okien, to jej parametry izolacyjności ulegają znacznemu pogorszeniu. Dlatego tak istotna podczas montażu stolarki otworowej jest skuteczna ochrona materiału izolacyjnego przed wilgocią. Soudal Window System zapewnia właściwe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu, a w rezultacie zapobiega stratom ciepła i zawilgoceniu pomieszczenia. Ten innowacyjny system opiera się na zasadzie „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz” i umożliwia prawidłowy montaż trójwarstwowy stolarki otworowej (tzw. ciepły montaż). Warstwa izolacji termicznej i akustycznej, wykonana z pianki poliuretanowej Soudafoam, zabezpieczona jest specjalnymi taśmami okiennymi: przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała paroszczelna taśma okienna SWS Inside, natomiast paroprzepuszczalna taśma okienna SWS Outside chroni piankę przed wpływem wody opadowej, a zarazem umożliwia migrację pary wodnej na zewnątrz budynku.

Grupa produktów do instalacji okna w technologii Soudal Window System. Fot. Soudal
Grupa produktów do instalacji okna w technologii Soudal Window System. Fot. Soudal

O tym, jak wygląda proces profesjonalnej instalacji okien w technologii Soudal Window System, mogli się niedawno przekonać uczestnicy Monteriady, która odbyła się w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2017. Eksperci Soudal każdego dnia targów przedstawiali „na żywo” poszczególne etapy montażu i odpowiadali na pytania dotyczące systemu. Co więcej, specjalnie zaprojektowana hala, w której wydarzenie miało miejsce, została wyposażona w ogromny ekran kinowy, dzięki czemu najmniejszy szczegół był doskonale widoczny.

Wszyscy zainteresowani, którzy nie mogli wziąć udziału w tegorocznej odsłonie imprezy, będą mieli okazję zobaczyć niecodzienną prezentację technologii Soudal Window System na kolejnych Targach BUDMA w 2018 roku. Soudal oferuje również bezpłatne szkolenia z zakresu ciepłego montażu systemem SWS, dzięki którym profesjonaliści mogą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Udostępnij ten wpis

Post Comment