Koszty ocieplenia domu

Docieplenie budynku to sprytny zabieg, który umożliwia w dużym stopniu ograniczenie utraty ciepła z domu. Solidnie zrobione, pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Wykonanie go to zazwyczaj konieczność dla tych, którzy chcą mieszkać nie tylko w dobrze dogrzanym, ale też tanim w eksploatacji domu.

pixabay.com
pixabay.com

Planując ocieplenie budynku, należy przyjrzeć się stanowi technicznemu ścian. Przede wszystkim, muszą być one nośne, żeby bez problemu poradziły sobie z ciężarem materiałów ociepleniowych i warstw elewacyjnych. Ściany, na których będą wykonywane prace, muszą być suche i pozbawione wszelkich zmian biologicznych, takich jak pleśń czy grzyby. Czasami zdarza się, że przed przystąpieniem do prac, konieczne jest wykonanie szeregu czynności związanych z osuszeniem i odgrzybieniem.

Sposoby docieplenia budynku

  • Metoda lekka mokra

Najpopularniejsza metoda stosowana do ocieplania budynków od zewnątrz to metoda lekka mokra. Wykorzystywane przy tym sposobie materiały to wełna lub styropian, które przykleja się do oczyszczonych i zagruntowanych ścian  oraz dodatkowo stabilizuje za pomocą kołków. Na tak powstałym podłożu, wykonuje się warstwę zbrojną z zaprawy, wewnątrz której zatapiana jest siatka zbrojąca, wykonana z włókna szklanego. Na wierzchu całej konstrukcji układany jest tynk cienkowarstwowy. Na koniec elewacja jest malowana, dzięki czemu dom zyskuje zupełnie nowy wygląd i jednocześnie jest docieplony.

  • Metoda lekka sucha

W przypadku metody lekkiej suchej, jako materiał termoizolacyjny wykorzystywana jest wełna mineralna. Natomiast do wykonania elewacji służą: deski, panele – PCV, bakelitowe i drewnopochodne, kształtki – betonowe i ceramiczne, a także stal z płyt cementowo-włóknowych, które łączy się ze ścianą przy użyciu specjalnych kołków. Pomiędzy materiałem dociepleniowym a elewacją zostawiane jest miejsce na szczelinę wentylacyjną. Sposobów łączenia materiałów ze ścianą jest wiele. Najczęściej odbywa się to za pomocą drewnianego lub stalowego rusztu  albo stosuje się specjalne uchwyty czy listwy.

  • Ocieplenie wewnątrz muru

Ściany trójwarstwowe oraz szkieletowe ociepla się wewnątrz muru. W pierwszym przypadku, jako materiał termoizolacyjny stosowana jest wełna lub styropian, które umieszcza się pomiędzy murem nośnym a osłonowym. Jeśli zaś chodzi o budynki posiadające ściany szkieletowe, do dociepleń stosowana jest wełna mineralna lub drzewna, którą umieszcza się między belkami konstrukcyjnymi. Używając wełny, należy dodatkowo pamiętać o pozostawieniu 2-4 cm szczeliny wentylacyjnej między izolacją a murem. Ocieplenie wewnątrz muru stosowane jest wyłącznie wtedy, gdy nie można,  zazwyczaj ze względów konstrukcyjnych,  zastosować metody zewnętrznej.

Wydatki na ocieplenie domu

Termomodernizacja domu to spory wydatek. Koszty ocieplenia budynku są uzależnione od rodzaju wykorzystanego materiału, zastosowanej metody docieplenia czy stanu technicznego ścian. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty robocizny. Orientacyjne ceny, których należy spodziewać się planując to przedsięwzięcie, przedstawia poniższa tabela.

MIEJSCE UMIESZCZENIA IZOLACJI RODZAJ MATERIAŁU CENA MATERIAŁU
[zł/m2]
CENA ROBOCIZNY
[zł/m2]
CENA ŁĄCZNIE
[zł/m2]
ściany zewnętrzne styropian 19 25 44
ściany zewnętrzne wełna mineralna 22 35 57
ściany zewnętrzne styropian + tynk akrylowy 44 45 89
ściany zewnętrzne wełna mineralna + tynk mineralny 48 55 103
ściany fundamentowe styropian 25 25 50
dach skośny wełna mineralna 32 30 62
dach skośny poliuretan 70 60 130
stropodach wentylowany granulat wełniany 220 25 245
stropodach niewentylowany styropian 45 50 95
strop na poddaszu mata z wełny mineralnej 30 35 65
strop betonowy styropian 14 25 39
podłoga na gruncie styropian 22 25 47

 

Docieplenie ścian zewnętrznych i dachu to nie jedyne sposoby na skuteczne zablokowanie ucieczki ciepłego powietrza z domu i zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Czasami konieczna jest także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania lub izolacja rur z ciepłą wodą. Kocioł grzewczy warto wymienić na nowy z kilku względów. Nowszy model zużyje zdecydowanie mniej paliwa przy takich samych możliwościach grzewczych, zajmie mniej miejsca i będzie łatwiejszy w obsłudze. Natomiast w izolację rur z ciepłą wodą szczególnie warto zainwestować, kiedy biegną przez nieogrzewane pomieszczenia.

Ocieplenie domu nie jest tanią inwestycją, ale, skrupulatnie przeprowadzone, przynosi wymierne korzyści finansowe w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby zadbać o wysoką jakość materiałów, które będą używane do tego przedsięwzięcia, a także wybrać sprawdzonych fachowców. W tej drugiej kwestii nieoceniona będzie  strona: http://oferia.pl/zlecenia/budowa/docieplanie-budynkow. To właśnie na niej można w szybki i prosty sposób zamieścić ogłoszenie ze zleceniem wykonania docieplenia budynku, a profesjonaliści, którzy posiadają fach w rękach, sami będą się zgłaszać z konkretnymi ofertami cenowymi.


∗ Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment