Prawidłowa wentylacja dachu skośnego. Na czym polega?

Wentylacja dachów polega na zbudowaniu we wnętrzu dachu przestrzeni, w których następuje swobodny i sprawny przepływ powietrza.

Pewny i trwały dach to przede wszystkim dach suchy. Jednak żeby zapewnić jego wyjątkowe bezpieczeństwo nie wystarczy sama hydroizolacja. Prawidłowe odprowadzanie nadmiernych ilości wilgoci i pary wodnej na zewnątrz, a tym samym zapobieganie nawet najmniejszym miejscowym zawilgoceniom, jest możliwe tylko dzięki prawidłowej wentylacji całej przestrzeni dachowej.

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego - schemat. Rys. Selena
Prawidłowa wentylacja dachu skośnego – schemat. Rys. Selena

Na dachu skośnym, ocieplonym, z poddaszem użytkowym najczęściej stosowane są następujące rozwiązania:

Folia paroprzepuszczalna Tytan 110. Fot. Selena
Folia paroprzepuszczalna Tytan 110. Fot. Selena

DACH DESKOWANY ZE WSTĘPNYM KRYCIEM

Wentylacja dachu jest podwójna, tj. poniżej deskowania, jak i powyżej wstępnego krycia. Wstępne krycie i deskowanie powinny być otwarte w obszarze kalenicy, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza pod deskowaniem, a przez to prawidłowe odprowadzenie wilgoci z obszaru termoizolacji na zewnątrz. Pomiędzy deskowaniem a termoizolacją istnieje wymóg stworzenia szczeliny wentylacyjnej.

DACH KROKWIOWY ZE WSTĘPNYM KRYCIEM Z UŻYCIEM FOLII NISKOPAROPRZEPUSZCZALNEJ (TYTAN 110)

Wentylacja dachu również jest podwójna, tj. poniżej wstępnego krycia, jak i powyżej niego. Wstępne krycie powinno być otwarte w obszarze kalenicy, aby zapewnić cyrkulację powyżej termoizolacji, a przez to prawidłowe odprowadzenie wilgoci z jej obszaru na zewnątrz. Pomiędzy folią a termoizolacją istnieje wymóg stworzenia szczeliny wentylacyjnej.

DACH KROKWIOWY ZE WSTĘPNYM KRYCIEM MEMBRANĄ WYSOKOPAROPRZEPUSZCZALNĄ (TYTAN 145 LUB TYTAN 160)

Wentylacja dachu jest pojedyncza. Niski opór dyfuzyjny membrany dachowej powoduje swobodne odprowadzenie wilgoci przez wstępne krycie na zewnątrz. Wstępne krycie w obszarze kalenicy nie musi być otwarte, dzięki czemu nie rozszczelniamy kalenicy, chroniąc ją przed wodą z opadów atmosferycznych. Brak dodatkowej szczeliny wentylacyjnej wpływa korzystnie na oszczędność energii zużywanej do ogrzewania poddasza – termoizolacja nie jest wychładzana przez cyrkulujące powietrze.

Membrana dachowa Tytan 145. Fot. Selena
Membrana dachowa Tytan 145. Fot. Selena
Membrana dachowa Tytan 160. Fot. Selena
Membrana dachowa Tytan 160. Fot. Selena

Udostępnij ten wpis

Post Comment