QDrain – drenowanie na zawołanie

Już na etapie planowania budowy obiektu, niezależnie od tego czy jest to dom, stadion sportowy czy też tunel, należy wziąć pod uwagę jego nieunikniony kontakt z gruntem. Obecna w nim woda może przysporzyć sporo trudności zarówno w czasie, jak i po zakończeniu prac budowlanych. Dlatego też warto zadbać o jej właściwe odprowadzenie – można to uzyskać stosując geokompozyt drenażowy QDrain.

Materiały - QDrain – drenowanie na zawołanie

Dlaczego drenaż?

Obecność wody w ziemi, w otoczeniu obiektu budowlanego, jest związana z przepuszczalnością warstw gruntu. Żwir i piasek to takie rodzaje podłoża, które charakteryzuje duża drożność – woda przesącza się przez nie szybko i w dużych ilościach. Glina oraz ił natomiast są przepuszczalne dla wody tylko w niewielkim stopniu. Woda opadowa, przesiąkająca przez grunt w kierunku pionowym, zatrzymuje się na warstwie gliny, a następnie ścieka po jej powierzchni w kierunku obiektu budowlanego. Woda nie może przesączyć się przez glinę pod budynkiem, co powoduje jej gromadzenie się i spiętrzanie – jeśli izolacja przeciwwodna budynku nie jest szczelna, to realnym zagrożeniem staje się przesiąkanie wody do jego wnętrza. Chcąc tego uniknąć, należy zastosować drenaż, który zbierze i odprowadzi nadmiar wody.

QDrain zamiast kruszywa

Materiałem najczęściej wykorzystywanym w drenażu jest kruszywo – z racji tego, że jest coraz rzadziej spotykane, staje się coraz droższe. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji staje się zastosowanie geokompozytu drenażowego QDrain. Składa się on z rdzenia o wysokiej porowatości, co gwarantuje niezwykłą pojemność drenażu nawet w warunkach dużych naprężeń ściskających. Rdzeń, dostępny w różnych grubościach i kształtach (np. wierzchołki, kanały równoległe), zbudowany jest z wytłaczanych nitek syntetycznych, splątanych i zgrzewanych na przecięciu. Nici elementarne łączy się na gorąco z jednym lub dwoma geosyntetykami, najczęściej geowłókninami. Geosyntetyki odpowiadają za filtrowanie wody, nie dopuszczając przy tym do zablokowania grudkami ziemi wewnętrznej warstwy drenażowej. Cechuje je długoletnia żywotność, odporność na działanie kwasów mineralnych i zasad, mikroorganizmów, owadów, gryzoni oraz pleśni. Warto także podkreślić fakt, iż są one bezpieczne zarówno pod względem higienicznym, jak też ekologicznym. QDrain wyróżnia to, iż nawet po wielu latach użytkowania zachowuje swą pierwotną elastyczność, a poza tym można go używać na wszystkich rodzajach powierzchni.

Materiały - QDrain – drenowanie na zawołanie

Jeden QDrain – wiele zastosowań

Dzięki swej praktycznej wydajności oraz niezawodności geokompozyt drenażowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jego użytkowość zwiększa dodatkowo możliwość stosowania QDrain zarówno w konfiguracji poziomej, pionowej, pochyłej jak i mieszanej. W budownictwie mieszkaniowym standardowo układa się go pod fundamentami – QDrain chroni i przedłuża żywotność murów. Wspaniale sprawdza się zarówno przy drenażu z tyłu ścian nośnych, jak i w miejscach przeznaczonych na parkingi czy podjazdy. Oprócz tradycyjnego przeznaczenia QDrain, dzięki swej innowacyjności, znajduje zastosowanie również przy realizacji bardziej wyszukanych projektów – na przykład ogrodów dachowych, obszarów zielonych nad garażami i magazynami podziemnymi. Można go stosować także przy wykonywaniu drenażu obwodowego tuneli drążonych i sztucznych, oraz wszelkiego rodzaju budowli podziemnych.

QDrain z pewnością docenią inwestorzy zajmujący się budową dróg i nasypów kolejowych – geokompozyt drenażowy to doskonała warstwa antykapilarna. Na wysypiskach odpadów QDrain zapewni drenaż wodoszczelnych warstw podbudowy, odpowiada również za odprowadzanie biogazów, deszczówki, a także ługu.

QDrain – nowocześnie i wydajnie

QDrain to produkty lekkie, wytrzymałe oraz elastyczne. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość i szybkość instalacji, cechuje je również duża wydajność. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym QDrain osiąga szerokość do 4 metrów, czyli największą na rynku. Jest dostępny w grubościach rdzenia od 8 do 20 mm.
Zastosowanie QDrain zapewni właściwe odprowadzenie wody, co pozwoli zapobiec problemom strukturalnym i wydłuży żywotność oraz warunki użytkowania budowli.

Materiały - QDrain – drenowanie na zawołanie

 

Cena QDrain: od 22,06 zł do 33,53 zł brutto za m²

Dystrybutor: Tegola Polonia Ltd,

Udostępnij ten wpis

1 Komentarz - Napisz komentarz

Post Comment