Styropian Swisspor LAMBDA WHITE z innowacyjną warstwą antyrefleksyjną

Czy w produkcji styropianu można w ogóle wymyślić coś przełomowego? Okazuje się, że tak. Dowodem jest wyjątkowa warstwa antyrefleksyjna stosowana w styropianie Swisspor LAMBDA WHITE.

Produkcja płyt LAMBDA WHITE. Fot. Swisspor
Produkcja płyt LAMBDA WHITE. Fot. Swisspor

Do niedawna wydawało się, że  druga generacja styropianu o charakterystycznym szarym kolorze, która obecnie wypiera zwykłe białe płyty, to ostatni etap rozwoju styropianu. Tymczasem okazało się, że ten materiał ma ciągle potencjał innowacyjny. Do gry wchodzi styropian trzeciej generacji – płyty pokryte warstwą antyrefleksyjną. Co to jest i do czego służy?

Niezbędna osłona

Ta nowość ma swoje bezpośrednie źródło w wadach styropianu szarego. Gdy wystawić go na bezpośrednie działanie słońca, np. w trakcie montażu na fasadzie, jego temperatura powierzchni rośnie bardzo szybko, tworząc silne naprężenia termiczne skutkujące odspajaniem się płyt i powstawaniem mostków termicznych powodujących utratę energii. W związku z tym podczas docieplania zwykłym szarym styropianem istnieje bezwzględny wymóg osłaniania fasady przed słońcem. Podwyższa to koszty inwestycji oraz sprawia, że montaż jest trudniejszy technicznie i wymaga profesjonalnego wykonawstwa. Radą na to jest właśnie warstwa antyrefleksyjna, która bezpośrednio chroni szary styropian.

W przypadku płyt Swisspor LAMBDA WHITE, szary rdzeń jest zabezpieczony przed promieniami słonecznymi przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną grubości 6 mm. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce powierzchnia płyt LAMBDA WHITE  jest o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.  Dzięki tej warstwie ochronnej można więc uniknąć kosztownego wieszania na fasadzie siatek ochronnych.

Wielopunktowy pomiar zmian temperatury na powierzchni płyty przy użycia skanera laserowego. Rys. Swisspor
Wielopunktowy pomiar zmian temperatury na powierzchni płyty przy użycia skanera laserowego. Rys. Swisspor

Szlifowanie dozwolone

Po przyklejeniu styropianu do muru między sąsiadującymi  płytami  występują często niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. W celu uzyskania estetycznej, równej fasady, powierzchnia warstwy termoizolacyjnej jest szlifowana. Ochronna warstwa LAMBDA WHITE ma grubość  6 mm i nie zetrze się nawet przy mocnym szlifowaniu. Dzięki termu szary rdzeń styropianu nie jest ani przez moment pozbawiony ochrony przeciwsłonecznej.

 


SWISSPOR Polska to wywodzący się ze Szwajcarii, europejski producent termoizolacji i hydroizolacji. Jako pierwszy w Polsce wprowadził szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®, wyprodukowany w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Oferuje również kompletne systemy termo- i hydro- izolacji dachów płaskich THERMOFLAT®.  W Polsce posiada 4 fabryki styropianu, fabrykę papy oraz trzy  linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą BITERM.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment