Ciepła podłoga na gruncie

Podłogi i stropy - Ciepła podłoga na gruncie

Pierwszą podłogą zarówno w piwnicy, jak i na parterze budynku niepodpiwniczonego, jest podłoga na gruncie. Można ją wykonać w sposób tradycyjny z zastosowaniem podsypki piaskowej, betonu i styropianu, lub nowocześniej, stosując do podłoża impregnowany keramzyt maxit.

Ciężar nasypowy tego kruszywa (290 kg/m³) – sześciokrotnie lżejszego od piasku – oraz bardzo dobre parametry izolacyjne (λ=0,1 W/mK) powodują, że jest to najlżejszy i “najcieplejszy” keramzyt produkowany w Polsce. Dodatkowo jest to kruszywo ceramiczne, chemicznie obojętne, wytrzymałe, mrozoodporne oraz niepalne. Niska nasiąkliwość i błyskawiczne wysychanie sprawiają, że keramzyt jest odporny na pleśnie, grzyby, gryzonie, mchy, co zapewnia jego wyjątkową trwałość. Nie zmienia swoich właściwości nawet po długim czasie i można go wielokrotnie stosować.

Zastosowanie keramzytu maxit znacznie skraca czas i zmniejsza koszty wykonania podłogi. Korzystając z tego rozwiązania automatycznie redukujemy ilość warstw podłogowych z sześciu do czterech. Jedna warstwa impregnowanego keramzytu maxit frakcji 10-20 z powodzeniem pełni jednocześnie rolę trzech warstw: podsypki piaskowej, podłoża betonowego i izolacji cieplnej. Dodatkowo, keramzyt maxit jest “ponadczasowy” – nie zanika w połączeniu z izolacjami bitumicznymi i folią, a ponadto jest w stanie przenosić większe obciążenia niż dotychczas stosowane, typowe izolacje, np. styropianowe.

Podłogi i stropy - Ciepła podłoga na gruncie

Wykonanie podłogi

Z powierzchni, na której ma być ułożona podłoga usuwamy warstwę ziemi urodzajnej (humusu). Następnie, po wcześniejszym ułożeniu niezbędnych rur instalacyjnych, na wyrównane podłoże wysypujemy keramzyt maxit. Kruszywo dostarczane jest na plac budowy samochodem “wywrotką” (większe ilości) albo w dużych opakowaniach zawierających 2,0 m3 (tzw. big-bagach) lub w foliowych workach o pojemności 50 l. Należy dopilnować, aby warstwa kruszywa miała grubość ok. 20-30 cm. Prace możemy sobie ułatwić stosując do rozkładania keramzytu zwykłe grabie. Aby w czasie robót nie “zapadać się” między gliniane granulki, możemy ułożyć tymczasowy chodnik z desek. Keramzyt maxit zagęszczamy ręcznym ubijakiem płytowym z płytą o wymiarach ok. 50×50 cm lub lekką mechaniczną zagęszczarką płytową. Keramzyt zagęszczając się obniża grubość wysypanej warstwy o ok. 10% (wówczas przy ostrożnym stąpaniu nie występuje zapadanie się w granulat). W celu ułatwienia sobie dalszej pracy warto wykonać tzw. “szpryc” cementowy, czyli spryskać powierzchnię zagęszczonej warstwy ciekłą mieszaniną cementu, piasku i wody. Powstanie wtedy cementowa “skorupka” o grubości około 0,5 cm i na drugi dzień znacznie łatwiej będzie nam ułożyć izolację (np. z dwóch warstw folii lub papy), którą powinniśmy połączyć z izolacją ułożoną wcześniej na ławach lub ścianach fundamentowych.

Przedostatnim etapem prac jest wykonanie podłoża betonowego – np. z gotowej mieszanki Optiroc 1000. Warstwa ta powinna mieć grubość około 6,0 cm. Warto ją „zazbroić” w dolnej części siatką z prętów o średnicy 3,25 – 5,0 mm. Układanie zaprawy podłogowej należy poprzedzić ułożeniem na obwodzie ścian dylatacji, tak, aby podłoże pod wierzchnią posadzkę stanowiło „podłogę pływającą”. Po całkowitym wyschnięciu zaprawy można układać dowolną posadzkę z płytek, PVC, paneli itp.

Szybciej znaczy łatwiej

Aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę możemy skorzystać ze specjalnego, izolacyjnego keramzytu maxit 10-20 S, który układamy bezpośrednio w workach. Jak poprzednio, rozpoczynamy od wyrównania podłoża gruntowego Następnie układamy worki z kruszywem, jeden przy drugim, “na płasko”; średnie zużycie materiału będzie wynosić trzy opakowania 50 l. na 1 m2. Przestrzenie pomiędzy workami wypełniamy luźnym keramzytem. W celu odpowietrzenia każdy worek po ułożeniu rozcinamy lub kilkakrotnie dziurawimy. Zapobiegnie to powstaniu poduszek powietrza zamkniętego w workach i ewentualnemu ułożeniu szlichty na “balonikach”. Dalsze kroki będą identyczne jak w poprzednim przykładzie, z tą różnicą, że nie wymagają zagęszczania keramzytu ani “szprycu”. Ta metoda pozwala na wykonanie podłogi na gruncie w bardzo krótkim czasie. Pracę może wykonać praktycznie każdy, bez użycia skomplikowanych maszyn i narzędzi. Tym sposobem samodzielnie przygotujemy dobrze izolowane, trwałe i stabilne podłoża na gruncie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku (np. werandy, tarasy).

maxit sp. z o.o.
www.maxit.pl maxit@maxit.pl
infolinia 0-8011 MAXIT (0-8011 62948)

Udostępnij ten wpis

Post Comment