Drewno w łazience. Czy to możliwe?

Drewno jest bardzo pięknym i wdzięcznym surowcem. W naszych domach coraz częściej pojawiają się drewniane podłogi czy schody. Jednak zazwyczaj rezygnujemy z niego w aranżacji łazienek, obawiając się, że pod wpływem wilgoci spęcznieje, odkształci się i popęka. Rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna.

Użycie drewnianych elementów w wystroju łazienki jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, drewno może w tym pomieszczeniu dominować. Zestawione z bielą lub szarością jest kwintesencją stylu skandynawskiego. Drewniane podłogi, półki pod umywalką czy obudowa wanny – możliwości jest nieskończenie wiele. Ten surowiec doskonale przełamuje chłód ceramicznej lub chromowanej armatury, sprawiając, że łazienka jest jeszcze bardziej przytulna.

Przykład zastosowania drewna tekowego w łazience. Fot. Marchewka
Przykład zastosowania drewna tekowego w łazience. Fot. Marchewka

Postaw na egzotykę

Aby drewno w łazience służyło przez lata i dobrze się prezentowało, kluczowy jest wybór jego odpowiedniego rodzaju. Najlepiej sprawdzi się surowiec pochodzący z drzew egzotycznych. Bardzo wysoka wilgotność, jaka panuje w krajach tropikalnych, sprawia, że takie drewno jest bardzo twarde, gęste, a co najważniejsze – nie nasiąka. Drewno egzotyczne zawiera naturalne substancje konserwujące: żywicę i garbniki, które impregnują surowiec, a także oleje eteryczne zabezpieczające kolor. Do łazienki należy wybrać drewno odznaczające się wysoką stabilnością, a przy tym niewielkim współczynnikiem skurczu. To daje pewność, że drewniane elementy nie zmienią kształtu ani nie popękają pod wpływem wilgoci.

Wybierając drewno do łazienki, warto postawić na takie, które ma odpowiednią wilgotność – na poziomie wahającym się od 7 do 10%. W innym przypadku mogą pojawić się nieestetyczne wklęśnięcia, wybrzuszenia lub inne deformacjedrewno ulegnie procesowi rozsychania ––  mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody – Podłogi – Wnętrza (www.marchewka.pl).

Drewno tekowe, merbau, a może iroko?

Spośród drewna z gatunków egzotycznych szczególnie polecany jest teak, zwłaszcza ten dziko rosnący z Birmy. Bardzo dobrze sprawdzi się także merbau czy iroko. Każde z nich jest odporne na wilgoć i na wahania temperatury. Tym, co je od siebie różni, jest kolorystyka, a co za tym idzie możliwości aranżacyjne i efekt, jaki dają. Można z nich wykonać zarówno podłogi, umywalki, jak i obudowy wanien czy grzejników.

Podłoga tekowa w łazience. Fot. Marchewka
Podłoga tekowa w łazience. Fot. Marchewka

Teak wyróżnia się zróżnicowaniem barw oraz wysokim połyskiem. Gama kolorystyczna tego drewna przechodzi od żółci, poprzez czerwień, aż po ciemny brąz. Niekiedy drewno ma pojedyncze, czarne słoje. Bardzo efektownie prezentuje się gatunek merbau. To połączenie kolorów: rubinowego, brązowego, żółtego i czerwonego ze złotym, połyskującym pyłem, który wypełnia naczynia drewna. Z kolei iroko to drewno o kolorystyce przechodzącej od bardzo głębokiego brązu, przez barwę oliwkową aż po jaśniejsze, miodowe odcienie. Charakterystyczne dla tego gatunku jest bardzo widoczne usłojenie.

Konserwacja i pielęgnacja drewna egzotycznego

Decydując się na drewnianą podłogę, wannę, umywalkę czy meble pamiętajmy, że nawet najwyższej jakości drewno egzotyczne wymaga odpowiedniej konserwacji. Iroko, teak czy merbau powinny zostać pokryte warstwą oleju, a następnie kilkoma powłokami wosku. Oba preparaty powinny być położone na gorąco. Tylko wtedy wnikną w tworzywo, zamkną pory, a tym samym zabezpieczą przed wilgocią.

Takie działania zabezpieczające są bardzo ważne. Pamiętajmy jednak, aby je odpowiednio wcześniej zaplanować wspólnie ze stolarzem. Z takiej łazienki będziemy mogli korzystać dopiero po upływie około dwóch tygodni od wykonania zabiegów –  mówi Stanisław Marchewka. – Zbyt szybki kontakt z wodą może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam – dodaje.

Obudowa wanny zrobiona z drewna kosipo. Fot. Marchewka
Obudowa wanny zrobiona z drewna kosipo. Fot. Marchewka

Pierwszy zabieg powinno się wykonać od razu po montażu drewna. Należy go  powtórzyć po upływie około dwóch lat. Wszystko zależy od stanu zużycia tworzywa.

Warto pamiętać także o podstawowych zasadach codziennego obchodzenia się z tym wrażliwym materiałem. Ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, a także usuwanie niewielkich zabrudzeń, jak ziarnka piasku. Te ostatnie mogą zadziałać jak papier ścierny, tworząc rysy na drewnianych elementach. Pamiętajmy także o szybkim usuwaniu wody. Nie można dopuścić do tego, żeby woda “stała” na przykład na podłodze.

Przykład zastosowania drewna tekowego w łazience. Fot. Marchewka
Zastosowanie drewna tekowego w łazience. Fot. Marchewka
Drewno tekowe w łazience. Fot. Marchewka
Drewno tekowe w łazience. Fot. Marchewka

Do pielęgnacji najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne środki, które rozpuszczają tłuszcze, a także mleczka bogate w bardzo delikatne rozpuszczalniki i specjalne mydła. Pamiętajmy także o woskach, które uzupełnią pokrycie drewna.

Po więcej inspiracji łazienkowych z drewnianymi elementami zapraszamy do salonu firmowego firmy Marchewka Schody Podłogi Wnętrza w Piotrowicach  – dodaje na koniec Stanisław Marchewka.


Firma Marchewka oferuje swoim Klientom drewniane schody, podłogi i elementy wyposażenia wnętrz. Łącząc sztukę użytkową schodów z naturalnymi walorami pomieszczeń, kreuje unikalną przestrzeń, a indywidualna realizacja każdego projektu, sprawia, że stają się one niepowtarzalnym meblem użytkowym. Dopełnieniem tak zaprojektowanych schodów jest oryginalna podłoga, która doskonale podkreśla charakter i dodatkowo eksponuje ich piękno. Pracownicy firmy dokładają wszelkich starań, aby wyroby scalała kunsztowna forma, elegancja i funkcjonalność, a ich jakość przekładała się na uznanie polskich oraz zagranicznych Klientów.

Więcej informacji: www.marchewka.pl

Udostępnij ten wpis

Post Comment