Poprawa komfortu akustycznego

Każdy z nas chciałby zapewnić sobie komfortowe warunki zarówno w pracy jak i w domu. Temperatura, jakość powietrza, wilgotność, nasłonecznienie to tylko niektóre aspekty, o których myślimy, próbując osiągnąć wygodę.

W ostatnim czasie równie ważnym czynnikiem stał się komfort akustyczny. W naszych domach i mieszkaniach chcielibyśmy wyciszyć dźwięki, które dochodzą do nas z pracującej wentylacji, działających maszyn czy głośnego sąsiedztwa. W nowoczesnym budownictwie tendencją jest aby ściany i stropy były jak najcieńsze, co nie zawsze daje pożądany efekt akustyczny.

Akustyka i dźwięki w budynku

Izolacyjność akustyczna to zdolność elementów budynku do zapobiegania przenoszeniu się dźwięków zewnętrznych np. dobiegających z pobliskiej ulicy oraz wewnętrznych, które są wytwarzane przez innych mieszkańców danego budynku, są to m.in. rozmowy sąsiadów bądź dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń w tym samym mieszkaniu. Między dwoma sąsiadującymi pomieszczeniami jest aż 13 dróg przenoszenia dźwięków, co skutkuje wzmożonym odbieraniem hałasu. Oczywistym jest, że odgłosy przenoszą się przez drzwi, ale także przez ściany i stropy. Ze względu na to materiał, dokładność i sposób wykonania, a także połączenia elementów wywierają wpływ na izolacyjność akustyczną.

Skutki złej akustyki wnętrz

Niewłaściwa akustyka wnętrza, w którym się znajdujemy powoduje, że musimy komunikować się ze sobą za pomocą dźwięków znacznie głośniejszych niż przyjęta norma. Prowadzenie rozmów w taki sposób wymaga od rozmówców dużego skupienia, wypowiadane słowa tracą swoje właściwe brzmienie i stają się niezrozumiałe. Dodatkowo, rozmowy prowadzone z drugiego końca pokoju są bardzo wyraźnie słyszalne, co przeszkadza w prowadzeniu konwersacji. Przez złą akustykę dźwięki dochodzące z odtwarzaczy audio nie będą właściwe. Zwiększanie głośności odbiorników radiowych i telewizyjnych spowoduje kolejne zakłócenia, a nieodpowiednia akustyka zacznie przeszkadzać nie tylko domownikom, ale również sąsiadom. Nawet niewielki hałas przedmiotów spadających na ziemię może wydawać się bardzo drażniący. Zła akustyka skutkuje nie tylko pogorszeniem stanu fizycznego ludzi, ale także psychicznego, dlatego też warunki mieszkalne mają istotne znaczenie w ocenie jakości życia. Hałas w pomieszczeniach oraz ten dochodzący z zewnątrz może powodować nawet psychiczne konsekwencje, do najczęściej wymienianych zaliczyć można apatię, poczucie bezradności i bezsilności, niepewność i agresję.

 

Przepisy dotyczące akustyki

Dbanie o komfort akustyczny przyszłych lokatorów powinno być jednym z podstawowych obowiązków deweloperów, a także osób, którzy planują budowę domu czy aranżację mieszkania. Prawo budowlane jest ustawą, która określa jakie parametry akustyczne są konieczne w opisie technicznym obiektu. Polska norma dotycząca akustyki budowlanej dopuszcza wartość poziomu dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych: 25 dB w nocy i 35 dB w dzień. W każdym projekcie budowlanym muszą zostać zawarte informacje o przewidywanym poziomie hałasu na terenie nieruchomości, ale również o izolacyjności akustycznej ścian, dachów, drzwi i okien, przewidywanym poziomie dźwięków w pomieszczeniach, ocenie emisji hałasu wentylacji i kotła oraz ocenie pogłosu w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Sam możesz sprawdzić jakie natężenie dźwięku występuje w Twoim mieszkaniu, za pomocą aplikacji dostępnej na urządzania mobilne “Ciesz się ciszą” i ocenić czy hałas mieści się w granicach normy. Choć wymogi akustyczne w Polsce nie są rygorystyczne, warto stosować rozwiązania o najlepszych parametrach akustycznych.

Czynniki wpływające na akustykę

Największy wpływ na uzyskanie wysokiej izolacyjności akustycznej ma jakość materiałów ściennych. Na etapie projektowania należy uwzględnić odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne i materiały budowlane. Dobrze jest wiedzieć, jakie reakcje fizyczne charakteryzują dany rodzaj materiału, szczególnie wtedy, kiedy do wykonania ścian wewnętrznych i zewnętrznych zastosowano różne materiały, które mają inne właściwości. Właściwy dobór materiałów pozwoli zapobiec powstawaniu rys i pęknięć. Ważny jest odpowiedni sposób wykonania muru i stropów, a nawet instalacji np. gniazdek elektrycznych.

Udostępnij ten wpis

Post Comment